Facebook

Atrakcje


Szczawnica położona jest w pięknej dolinie Grajcarka prawobrzeżnego dopływu Dunajca. Dolina ta rozdziela Małe Pieniny od Beskidu Sądeckiego. To górskie uzdrowisko leży na wysokości ok. 500 m npm. Wyjątkowe położenie doliny powoduje że panuje tutaj łagodny a zarazem wyjątkowy mikroklimat. Sprawiają go lasy porastające zbocza doliny, duże nasłonecznienie, mała ilość opadów i czyste niezanieczyszczony niczym powietrze.


Oprócz wspaniałego mikroklimatu, Szczawnica położona jest w malowniczym krajobrazie, który miasto zawdzięcza bliskości Pienińskiego Parku Narodowego i przełomu Dunajca.

Od północy miasto otacza masyw pasma Radziejowej (984 m) zaś od południa Małe Pieniny ze szczytami: Rabsztyn (847m) i Wysoka (1052m) oraz dalej u ujścia doliny Pieninami z Sokolicą (747m) i Trzema Koronami(982m). Wszystko to sprawia, że Szczawnica zaliczana jest do najatrakcyjniejszych miejscowości turystycznych w Polsce.

Wody mineralne
Dzięki swoim warunkom geologicznym uzdrowisko posiada wyjątkowe wody mineralne.

Do najbardziej znanych zaliczyć można:

"Stefan" - zalecany w schorzeniach dróg oddechowych, nie zalecany przy nadkwaśności żołądka.

"Magdalena" - zalecana w schorzeniach dróg żółciowych i przy zaparciach

"Jan" - zalecany w schorzeniach dróg oddechowych i nadkwasocie żołądka"

"Szymon" - zalecany przy niedokrwistości u rekonwalescentów

"Wanda" - polecana przy podagrze i przy alergiach

" Helena" - polecana przy chorobach wrzodowych żołądka i dwunastnicy


Spływ Dunajcem - na flisackiej tratwie to niezwykłe spotkanie z dziką, niezmienioną od tysiącleci przyrodą - jedna z największych atrakcji turystycznych Europy. Jednocześnie to najlepszy sposób na zwiedzanie Pienińskiego Parku Narodowego.

Tradycja spływu sięga 1 połowy XIX wieku. W swoim biegu Dunajec wyżłobił w wapiennych turniach Pienin romantyczny wąwóz, zwany Przełom Dunajca. Drewnianą tratwą zbudowaną z połączonych ze sobą wąskich łódek, płyniemy głębokim i krętym kanionem. Dunajec wije się i kluczy pomiędzy stromymi skałami. Widoki roztaczające się wokół, zapierają dech
w piersiach, zmieniając się w bardzo szybkim tempie. W trakcie podróży flisacy barwnie opowiadają o Pieninach, przytaczając legendy o Janosiku.

Sezon trwa od maja do października. Początek trasy spływu to przystań Sromowce - Kąty. Tratwami flisackimi pokonuje się 7 pętli w czasie zależnym od stanu wody - od 2 do 3 godzin. Jedna tratwa zabiera maksymalnie 12 osób dorosłych (+ dwóch flisaków). Przystań końcowa to Szczawnica Niżna.


RAFTING na Dunajcu


Spływ pontonami rzeką odbywa się na trasie Sromowce Wyżne - Szczawnica. Przeznaczony jest zarówno dla zaawansowanych jak i początkujących uczestników. Mogą w niej uczestniczyć także dzieci. Chłód wody, górskie powietrze, piękno pienińskiego krajobrazu spowodują, że zapomnicie o stresach dnia codziennego.


Spływy kajakowe po rzekach górskich

Spływy kajakowe
w pneumatycznych dwuosobowych jednostkach pod opieką instruktora nie wymagają dużych umiejętności technicznych dając za to dużą satysfakcję z pokonania rzeki. Pneumatyczne kanadyjki pozwolą na bezproblemowe pływanie nawet początkującym kajakarzom. Nad grupą czuwa instruktor w kajaku jednoosobowym, który pomoże w krytycznej sytuacji lub wskaże właściwą drogę na wodzie.


Wyciągi narciarskie
Wyciągi Szczawnica - Palenica:
Kolej linowa - krzesełkowa na Palenicę o długości 783 m., różnica wzniesień 260m.
- stok Palenica - sztucznie śnieżony o długości 1000 m. różnica wzniesień 250m.
homologowany przez władze FIS i PZN
- stok Palenica II o długości 1800 m., różnica wzniesień 270 m - oświetlona trasa biegnąca ze szczytu Szafranówki, aż do podnóża Palenicy gdzie łączy się z trasą Palenica.
- stok Szafranówka - dwa równoległe wyciągi orczykowe o długości 350 m, różnica wzniesień 75 m, trasa zjazdowa łatwa, sztucznie śnieżona.

Arena narciarska Jaworki o łącznej powierzchni 27 ha graniczy od wschodu z rezerwatem Zaskalskie Bodnarówka, a od zachodu z rezerwatem Wąwóz Homole. W pobliżu znajdują się dwa kolejne rezerwaty przyrody: Biała Woda i Wysoka. Położenie to sprawia ze możemy zaoferować naszym gościom wypoczynek na nieskażonym łonie natury, czyste górskie powietrze i czystą źródlaną wodę.


KOLEJ LINOWA "HOMOLE"
Kolej 2-osobowa niewyprzęgana, długość 621 metrów, różnica poziomów 116 metrów, przepustowość 1200 osób/godzinę. Czas jazdy 4 minuty.

WYCIĄG NARCIARSKI TALERZOWY "STORCZYK"
Długość 200 metrów, różnica poziomów 25 metrów, przepustowość 700 osób/godzinę. Czas jazdy 1,5 minuty.

WYCIĄG NARCIARSKI TALERZOWY „KROKUS”
Długość 120 metrów, różnica poziomów 30 metrów, przepustowość 700 osób/godzinę. Czas jazdy 1 minuta.

Trasy zjazdowe:
Trasa nr 1 - obok wyciągu orczykowego "Storczyk", sztucznie zaśnieżana o długości około 600 metrów o małym i średnim stopniu trudności (niebieska i czerwona) przeznaczona zarówno dla naszych klientów jak również dla potrzeb klubów narciarskich (do treningów) i do rozgrywania zawodów narciarskich. Posiada homologacje PZN do slalomu.
Trasa nr 1 a - trasa dojazdowa do stoku przeznaczonego do rozgrywania zawodów narciarskich o długości 200 metrów, łatwa, sztucznie zaśnieżana i ratrakowana.
Trasa nr 2 - trasa główna obok kolei linowej, sztucznie zaśnieżana i oświetlona o długości około 700 metrów o małym i średnim stopniu trudności (niebieska i czerwona)
Trasa nr 3 - trasa do treningów i zawodów położona obok kolei linowej, sztucznie zaśnieżana o długości około 760 metrów o małym i średnim stopniu trudności (niebieska i czerwona). Posiada homologacje PZN do slalomu giganta.
Trasa nr 4 - najbardziej wysunięta w kierunku wschodnim, nieprzygotowywana ratrakiem, przeznaczona dla doświadczonych narciarzy potrafiących radzić sobie w trudnych warunkach i świeżym śniegu. Bardzo trudna o długości ponad 900 metrów.
Trasa nr 5 - Trasa ta jest położona obok wyciągu "KROKUS". Jest to trasa bardzo łatwa, zaśnieżana i przeznaczona dla naszych najmłodszych klientów stawiających pierwsze kroki na nartach pod okiem instruktorów lub samodzielnie
Trasa nr 6 - położona obok wyciągu orczykowego „Storczyk” w górnej części ośrodka narciarskiego, zaśnieżana i ratrakowana. Trasa jest łatwa (niebieska) przeznaczona do nauki jazdy na nartach.

Stacja narciarska STAJKOWA w Krościenku nad Dunajcem położona w części Krościenko - Zawodzie, 400 m od centrum.
- wyciąg orczykowy, długość 500 m - dla zaawansowanych,
- wyciąg orczykowy, długość 250 m - dla początkujących i średnio zaawansowanych,
- przepustowość 900 os./godz., różnica poziomów 101 m,
- trasy oświetlone, nagłośnione, sztucznie naśnieżane i ratrakowane.


Ośrodek Narciarsko - Rekreacyjny "CZORSZTYN-SKI"


Wszystkie trasy są sztucznie dośnieżane oraz oświetlane, dzięki czemu można z nich bezpiecznie korzystać nawet do późnych godzin nocnych. Obsługiwane są przez 14 armatek śnieżnych i 4 ratraki, więc ich przygotowanie jest w pełni profesjonalne.


Ważniejsze trasy wycieczkowe:
- Palenica - 50 min.
- Jarmuta - 1 godz. 30 min.
- Wąwóz Homole - 1 godz. 50 min. (z dojazdem)
- Bryjarka - 1 godz.
- Bereśnik - 1 godz. 15 min.
- Dzwonkówka - 2 godz. 30 min.
- Prehyba - 4 godz.
- Czerwony Klasztor - 2 godz. 30 min. (potrzebny jest    paszport)
- Sokolica - Trzy Korony - Wąwóz Szopczański - 5 godz.
- Spływ Przełomem Dunajca czynny od 1 maja do 31   października
- 6 tras rowerowych łącznie koloło 100 km. długości

Wypożyczalnie sprzętu sportowego:
- Rowery, Kajaki, Narty
Inne atrakcje:

- Spływ Dunajcem >>>

- Sporty ekstremalne >>>
- Stadninia koni Rajd w Jaworkach
- przejażdżki konne
- wyjazdy w teren, rajdy,
- przejażdżki bryczkami, saniami
- hipoterapia
- Kort tenisowy
- Basen kryty
- Boisko do koszykówki
- Boisko do piłki nożnej